15-21 listopada 2020
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej 2020
Jubileuszowa 10. edycja
W roku 2020 oprócz jubileuszu i 10 tej edycji Festiwalu obchodzimy 290 rocznicę urodzin Izabeli Branickiej urodzonej w 1730 roku. Doczesne szczątki patronki Festiwalu spoczywają w krypcie w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Tam też 15 listopada zainaugurujemy Festiwal Mszą Świętą z oprawą muzyczną z XVIII wieku. Wieczorem dnia następnego (16.XI) zaprosimy Państwa na premierę spektaklu, który przygotował specjalnie na nasz Festiwal Balet Dworski „Cracovia Danza” pt. „Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej” ukazujący w sposób humorystyczny sceny z życia białostockiego baletu w oparciu o kanwę historyczną – istnienia w białostockim Opernhausie od 1762 roku zespołu baletowego. Spektakl w nawiązaniu do tytułu patronki festiwalu – kasztelanowej krakowskiej odbędzie się Teatrze ludowym w Krakowie, dostępny będzie również online. W kolejnych dniach zaprosimy Państwa na dwa koncerty kameralne w Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Pierwszy z nich (17.XI) to sonaty na viola da gamba i klawesyn w wykonaniu duetu wirtuozów Krzysztofa i Anny Firlus natomiast drugi (19.XI) pt. „Słońce w dźwięku zamknięte – muzyka XVII – wiecznej Hiszpanii” wykona CORDEVENTO ENSEMBLE z Holandii. Finałem festiwalu (21.XI) będzie nawiązujący do nazywanego Wersalem Północy – Pałacu Branickich koncert pt. „Król tańczy. Muzyka XVII – wiecznego Wersalu” z muzyką instrumentalną z dworu Ludwika XIV w wykonaniu Orkiestry Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO pod batutą Anny Moniuszko – dyrektora muzycznego naszego Festiwalu. Wszystkie wydarzenia Festiwalu odbędą się z ograniczonym udziałem publiczności oraz transmisją online.
PROGRAM FESTIWALU
15.11.2020 (niedziela), godz. 13:30
Msza Święta inauguracyjna z oprawą muzyczną z XVIII wieku
Stary Kościół Farny w Białymstoku / transmisja online
Wykonawcy:
- Schola Gregoriana Sancti Casimiri,
- Schola Mulierum Sanctae Hedvigis
- Karol Jurgielewicz – organy
W programie m.in.:
Missa 2 in F Jakuba Gołąbka (1739–1789), Chorał Piotrkowczyka z XVII wieku
Podczas Mszy Świętej inaugurującej Festiwal zostaną wykonane śpiewy z Graduału Piotrkowczyka z XVIII wieku oraz Missa 2 in F Jakuba Gołąbka (1739-1789) kompozytora i śpiewaka, który działał najpierw w kapeli kościoła Mariackiego, a od około 1774 do końca swojego życia w kapeli katedralnej na Wawelu.
16.11.2020 (poniedziałek), godz. 20:00
„Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej”
Teatr Ludowy w Krakowie / transmisja online
Wykonawcy:
- Balet Dworski Cracovia Danza,
- Zespół Instrumentów Dawnych Intrada
- Scenariusz i inscenizacja: Romana Agnel
- Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek, Leszek Rembowski
- Kierownictwo muzyczne: Anna Śliwa
- Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
- Scenografia: Krzysztof Antkowiak
- Asystent choreografa: Marta Baranowska
Opis:
W 2020 roku z racji na X jubileuszową edycja Festiwalu, głównym wydarzeniem będzie premiera przygotowanego na potrzeby Festiwalu przez Balet Dworski „Cracovia Danza” spektaklu baletowo-pantomimicznego „Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej”, który w sposób humorystyczny ukaże sceny z życia białostockiego baletu w oparciu o kanwę historyczną – istnienia w białostockim Opernhausie od 1762 roku zespołu baletowego (składającego się początkowo z sześciu dziewcząt i sześciu chłopców) do poprowadzenia którego został zatrudniony Włoch Antonio Puttini brat słynnego kastrata Bartolomeo Puttiniego śpiewającego m.in. w Warszawie i Petersburgu. Spektakl oparty na kanwie historycznej ukaże w sposób humorystyczny z racji na zamiłowanie do oper buffa – sceny z życia białostockiego baletu. Izabela Branicka – kasztelanowa krakowska była nazywana Panią Krakowską. W nawiązaniu do tych związków z Krakowem spektakl odbędzie się w Teatrze ludowym w Krakowie. Transmisja dostępna będzie bezpłatnie na stronie festiwalu.
17.11.2020 (wtorek), godz. 19:00
Koncert kameralny „Sonaty na Gambę”
Pałac Branickich w Białymstoku / transmisja online
Wykonawcy:
Krzysztof Firlus – viola da gamba,
Anna Firlus – klawesyn
W programie m.in.:
sonaty Christiana Podbielskiego (1683–1753), Carla Friedricha Abla (1723–1787), Christiana Wilhelma Podbielskiego (1741–1792)
Ostatnie lata przyniosły niezwykle bogaty plon jeżeli chodzi o odkrywanie zapomnianej – bądź też uznawanej za zaginioną – literatury gambowej. Z jednej strony zbiór 12 Fantazji gambowych Telemanna, o którym wiadomo było od lat, że niegdyś istniał; znano nawet datę jego powstania: 1735 rok. Pod koniec 2015 roku tenże zbiór niespodziewanie odnalazł się w bibliotece zamku Ledenburg w Niemczech. Z drugiej strony – utwory, o których istnieniu nikt wcześniej nie wiedział – niezwykle urodziwe sonaty gambowe królewieckich organistów z rodu Podbielskich oraz nadzwyczajny zbiór ponad dwudziestu klasycznych już w wyrazie i formie sonat uznawanego za ostatniego gambistę Carla Friedricha Abla; zbiór odnaleziony w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, zwany „Muzykaliami milickimi”. Program koncertu to nic innego jak „zmaterializowanie” tych najnowszych odkryć; możliwość przedstawienia ich publiczności. Można jednocześnie mieć pewność, iż będzie to jedno z pierwszych wykonań tego repertuaru – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
19.11.2020 (czwartek), godz. 19:00
Koncert kameralny „Słońce w dźwięku zamknięte – muzyka XVII-wiecznej Hiszpanii”
Pałac Branickich w Białymstoku / transmisja online
Wykonawcy:
Cordovento Ensemble (Holandia) w składzie:
Erik Bosgraaf – flety proste,
Izhar Elias – gitara barokowa,
Alessandro Pianu – klawesyn
W programie m.in.:
W programie dzieła włoskich i hiszpańskich gitarzystów: G. Montesardo, C. Calvi, G. Sanza, S. de Murcia i F. Corbetta; klawesynistów – A. de Cabezón, B. Storace, J. P. Sweelinck i P. de Vois, a także twórców muzyki kameralnej: A. Falconieri, B. de Selma y Salaverde i Jakoba van Eyc
W dzień imienin Izabeli Branickiej – 19 listpada – udajemy się w stronę południowej Europy, gdzie czekają na słuchaczy niezwykłe skarby muzyki hiszpańskiej, której żywiołowość i różnorodność stanowi doskonałe odzwierciedlenie naszych wyobrażeń o gorącym, hiszpańskim temperamencie. Program koncertu czerpie bezpośrednio z dzieł włoskich i hiszpańskich gitarzystów Girolamo Montesardo, Carlo Calvi, Gaspara Sanza, Santiago de Murcia i Francesco Corbetta, klawesynistów Antonio de Cabezón, Bernardo Storace, Jana Pieterszoon Sweelinck i Pieter de Vois, a także twórców muzyki kameralnej na wiele innych instrumentów, Andreę Falconieri, Bartolomé de Selma y Salaverde i Jacob van Eyck. Wszystkie kompozycje wykonane będą przez trio młodych i utalentowanych muzyków z Holandii, którzy wnoszą wielką rytmiczną witalność i świeże wyobraźnię do tego nowatorskiego aktu rekonstrukcji.
21.11.2020 (sobota), godz. 19:00
Koncert „Król tańczy. Muzyka XVII – wiecznego Wersalu”
Pałac Branickich w Białymstoku / transmisja online
Wykonawcy:
- Orkiestra Zespołu Muzyki Dawnej Diletto,
- Anna Moniuszko (dyrygent)
W programie m.in.:
muzyka instrumentalna z oper i baletów Jean-Baptisty Lull’ego
J.B. Lully był najważniejszym i najbardziej wpływowym muzykiem na francuskim dworze Ludwika XIV. To za jego życia powstał słynny Pałac oraz kompleks ogrodowo-parkowy w Wersalu. Koncert finałowy X jubileuszowej edycji Festiwalu nawiązuje do nazywanego Wersalem Północy – Pałacu Branickich